Wybierz język:

Wsparcie inwestora

Inkubatory, parki przemysłowe i technologiczne

Głównym celem funkcjonowania tych podmiotów jest wspieranie nowo utworzonych i rozwijających się firm, oferując wsparcie instytucjonalne i często kompleksowo przygotowane tereny inwestycyjne, przy silnym nacisku położonym na wspieranie działań innowacyjnych.

KALISZ

Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości

Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości

Częstochowska 25

62-800 Kalisz

LESZNO

Inkubator Przedsiębiorczości w Lesznie

Leszczyńskie Centrum Biznesu Sp. z o.o.

Geodetów 1

64-100 Leszno

Strefa Inwestycyjna I.D.E.A.

Wydział Promocji i Rozwoju

Urząd Miasta Leszna

Al. Jana Pawła II 21a

64-100 Leszno

PIŁA

INWEST-PARK PIŁA Sp. z o.o.

Dąbrowskiego 8

64-920 Piła

POZNAŃ I OKOLICE

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Rubież 46

61-612 Poznań

Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy

28 Czerwca 1956r. nr 400

61-441 Poznań

Park Naukowo-Technologiczny Eureka Technology Park Sp. z o.o.

Innowatorów 8

Dąbrowa k/Poznania

62-070 Dopiewo

Park Przemysłowy LUVENA Sp. z o.o.

Romana Maya 1,

62-030 Luboń

YOUNICK

Krzemowa 1, Złotniki

62-002 Suchy Las

ŚREM

Śremski Park Inwestycyjny

Urząd Miejski w Śremie

Pl. 20 Października 1,

63-100 Śrem

TUREK

Turecka Strefa Inwestycyjna oraz Turecki Inkubator Przedsiębiorczości

Jedwabnicza 4,

62-700 Turek

Wielkopolska – Najlepsze miejsce dla Twojej inwestycji

Województwo wielkopolskie buduje swój system wspierania inwestorów w oparciu o prężnie działające Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów oraz Centrum Obsługi Inwestora, które oferują pomoc na każdym etapie realizacji inwestycji, rokrocznie aktualizowaną bazę ofert inwestycyjnych oraz współpracę z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Podstawą sprawnie funkcjonującego systemu są dobre relacje z wielkopolskimi samorządami lokalnymi, które przygotowują oferty inwestycyjne, gromadzą informacje na temat rynku lokalnego oraz tworzą pakiety zachęt inwestycyjnych, przyciągających zagranicznych i krajowych inwestorów.

SSE zachęty dla inwestorów

Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca w SSE może skorzystać z ulg podatkowych, a ponadto może prowadzić działalność gospodarczą na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie.

W SSE przedsiębiorca może otrzymać następujące przywileje:

  • zwolnienie podatkowe (CIT lub PIT),
  • działkę w pełni przygotowaną pod inwestycje po konkurencyjnej cenie,
  • darmową pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją,
  • zwolnienie od podatku od nieruchomości (na terenie niektórych gmin).

Podstrefy Specjalnych Stref Ekonomicznych zlokalizowane w Wielko­polsce skutecznie przyciągają inwestorów kwalifikujących się do uzy­skania pomocy publicznej. Kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą regionalną w SSE mogą być koszty nowej inwestycji lub nowo zatrudnionych pracowników.

  • Minimalna wysokość kosztów nowej inwestycji, uprawniająca do korzystania z pomocy publicznej w SSE wynosi 100 tysięcy EUR.
  • Koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników to dwuletnie koszty płacy brutto, powiększone
    o obowiązkowe płatności związane z zatrudnieniem, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia pracowników.
  • Pomoc publiczna zależy od lokalizacji inwestycji w konkretnym regionie, a także wielkości przedsiębiorstwa ubiegającego się o zwolnienie podatkowe.

Tereny SSE w Wielkopolsce

W Polsce działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Pięć z nich ma tereny zlokalizowane
w Wielkopolsce:

  • Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. – podstrefy: Chodzież, Poznań, Swarzędz, Nowy Tomyśl, Buk, Przemęt, Stęszew, Wronki, Wągrowiec, Śmigiel, Gniezno, Kwilcz. Dostępna powierzchnia w Wielkopolsce – 157,59 ha (stan na kwiecień 2016). W strefie zainwestowali m.in.: Volkswagen Poznań Sp. z o.o., Europol Meble S.A.
  • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. – podstrefy: Koło, Nowe Skalmierzyce, Ostrzeszów, Turek, Przykona, Kalisz. Dostępna powierzchnia w Wielkopolsce – 48,04 ha (stan na kwiecień 2016). W strefie zainwestowali m.in.: MP Production Sp. z o.o., Meyer Tool IGT Sp. z o.o., SFB Polska Sp. z o.o.
  • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. – podstrefa: Piła, Czarnków. Dostępna powierzchnia w Wielkopolsce – 14,30 ha (stan na kwiecień 2016). W strefie zainwestowali m.in.: Polskie Zakłady Zbożowe sp. z o.o, Steico sp. z o.o.
  • Specjalna Stefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A. Kamienna Góra – podstrefa: Ostrów Wielkopolski. Dostępna powierzchnia w Wielkopolsce – 4,39 ha (stan na kwiecień 2016). W strefie zainwestowali m.in.: JUCON Elżbieta Linkowska, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „PREBET-BUD” Spółka Jawna
  • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” Sp. z o.o. – podstrefy: Jarocin, Kalisz, Kościan, Krotoszyn, Książ Wielkopolski, Leszno, Rawicz, Śrem, Września. Dostępna powierzchnia w Wielkopolsce – 203,48 ha (stan na kwiecień 2016). W strefie zainwestowali m.in.: Gestamp Polska sp. z o.o., Volkswagen Poznań sp. z o.o., BASF Polska sp. z o.o., REHAU sp. z o.o.,  Mahle Polska sp. z o.o.

Szczegółowych informacji na temat gruntów dostępnych w wielkopolskich podstrefach SSE udzielają samorządy, na terenie których są zlokalizowane.

Informacje o warunkach inwestowania w Specjalnych Strefach Eko­nomicznych zamieszczone są na stronie internetowej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Translate »